AssamKart.com - North-East's first-ever eBook store
Log in Register

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
New AssamKart PC App Released - Download the updated Windows Installer that comes with better reading experience and performance

eBook Categories

Last Visited

নীৰৱ সাধনা (Nirab Sadhana)

Rating: 1.5/5
Our Price:
Free
Author বাণীকান্ত কাকতি (Banikanta Kakati)
Language Assamese
Publisher Nirvana Sutra
Book Code  NS39
Email
Share on Google+
Description

গৱেষণা গ্ৰন্থ

Assamese –its formation and development

কটন কলেজত অধ্যাপনা কৰি থাকোতে ১৯৩৫ চনত অসমীয়া ভাষা আৰু তাৰ বিৱৰ্ত্তন(Assamese –its formation and development)” নামৰ গৱেষণা গ্ৰন্থৰ বাবে কাকতিয়ে কলিকতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা পি. এইচ. ডি(ডক্টৰেট) ডিগ্ৰী লাভ কৰে৷ কাকতিৰ এই কাৰ্য্যই নিজক যি সুখ্যাতি দিলে তাতোকৈ অধিক সুখ্যাতি আৰু গৌৰৱ দান কৰিলে অসমীয়া জাতি আৰু অসমীয়া ভাষাক৷ ই বিশ্বৰ বিদ্বানমণ্ডলীৰ আগত যুক্তিৰে প্ৰমাণ কৰি দিলে যে অসমীয়া ভাষা এটা গৌৰৱৌজ্জ্বল সুকীয়া পুৰণি ভাষা৷ ই আন কোনো ভাষাৰ ঠাল-ঠেঙুলি নহয়৷

*অতুল চন্দ্ৰ বৰুৱা, “ড০ বাণীকান্ত কাকতি”, জীৱনী সংগ্ৰহ, সম্পা. পদ্মনাথ গোহাঞিবৰুৱা

 

অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ কীর্তি

বাণীকান্ত কাকতিৰ জীৱনৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ কীৰ্তি হল তেখেতৰ ১৯৪৮ চনত প্ৰকাশিত “The Modern Goddess Kamakhya” নামৰ বিৰাশী পৃষ্ঠাৰ কণমান কিতাপ খন৷ এই অকণমান কিতাপখনতে কাকতিৰ বিস্তৃত অধ্যয়নৰ যথেষ্ট প্ৰমাণ পোৱা যায়৷ নানা শাস্ত্ৰ মথি, কিংবদন্তী আৰু উপাখ্যানৰ মাজেদি ছঁয়াময়াকৈ ধৰা দিয়া প্ৰাচীন অসমৰ ধর্মীয় তথা সাংস্কৃতিক ইতিহাস তেওঁ উদ্ধাৰ কৰিছিল৷ তেখেতৰ এই গৱেষণাত এহাতে তেখেতৰ প্ৰবল অনুসন্ধিৎসা আৰু আনহাতে তেখেতৰ তীব্ৰ সমালোচনামূলক (critical) আৰু বিশ্লেষণাত্মক (analytical) ক্ষমতাৰ পৰিচয় পোৱা যায়৷

*ড০ হীৰেন গোহাঁই, “বাণীকান্ত কাকতি, নাৰী আৰু প্ৰেম”, “সাহিত্য আৰু চেতনা

 

চমু পৰিচিতি

পুথি

গৱেষণা গ্ৰন্থৰ উপৰিও অন্যান্য পুথি সমূহ হপুৰণি অসমীয়া সাহিত্য’(১৯৪০), ‘কলিতা জাতিৰ ইতিবৃত্ত’ (১৯৪৩), ‘Mother Goddess’(১৯৪৮), ‘Life and Teaching of Sankaradeva’ (১৯৪৮), ‘সাহিত্য আৰু প্ৰেম’ (১৯৪৮), ‘Vaisnuitu Myths and Legends’ (১৯৫২), ‘পুৰণি কামৰূপৰ ধর্মৰ ধাৰা’ (১৯৫২), ‘বাণী প্ৰতিভা’(মৰণোত্তৰ প্ৰকাশ), ‘Stories From Assamese History’ (যুটীয়াকৈ) আৰু ‘Aspects of Early Assamese Literature’ (সম্পা);

 

১৯৫১ চনত পখিলানামেৰে এখন শিশুপুথি লিখাৰ উপৰিও হৰেন্দ্ৰনাথ শর্মাৰ লগালগি এখন পাঠ্যপুথিও ৰচনা কৰিছিল; অম্বিকাগিৰী ৰায়চৌধুৰীৰ দেশপ্ৰেমমূলক গীত কিছুমান Songs of the Cell  নাম দি ইংৰাজীলৈ অনুবাদ কৰিছিল; ‘কথা গুৰু-চৰিতনামৰ পুথিখন তেৱেঁই প্ৰথমে বৰপেটা সত্ৰৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰে

Reviews

এই কিতাপ খনৰ পৰা সিকিব লগীয়া বহুত আছে। ....
parag das
More reviews

Related Books

Customers who bought this also bought ...

Next Previous