AssamKart.com - North-East's first-ever eBook store
Log in Register

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name
Username
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
New AssamKart PC App Released - Download the updated Windows Installer that comes with better reading experience and performance

eBook Categories

Last Visited

ডেৰকুৰি বিদেশী গল্প (Der Kuri Bidexi Golpo)

Rating: 0/5
Price of print book:₹ 120
Our Price:
₹ 100
Author ৰাজেন বৰুৱা (Rajen Barua)
Language Assamese
Publisher Nirvana Sutra
Book Code  NS164
Email
Share on Google+
Description

বৃত্তিত এগৰাকী সুদক্ষ অভিযন্তা, ৰুচিত সাহিত্য-শিল্পৰ প্ৰতি গভীৰ অনুৰাগ, আগ্ৰহত অসমীয়া ভাষা-সমাজ-সংস্কৃতিৰ অধ্যয়নো অন্তর্ভুক্ত এনে এগৰাকী লোক হল আমেৰিকা প্ৰবাসী শ্ৰী ৰাজেন বৰুৱা৷ বিদেশত থাকিও অসমীয়া ভাষা সাহিত্যৰ তথা সমাজ জীৱনৰ বাবে কাম কৰাৰ প্ৰবল ইচ্ছাশক্তি থকা, সৃষ্টিশীল আৰু চিন্তাশীল শ্ৰী বৰুৱাই বিশ্বৰ প্ৰসিদ্ধ গল্পকাৰৰ আগতে অসমীয়ালৈ তৰ্জমা নকৰা ত্ৰিছটা বিখ্যাত গল্প অসমীয়ালৈ ভাঙি প্ৰকাশ কৰি, সংকলন কৰি উলিয়াইছে৷ বৰুৱাই কাহিনী সমূহৰ ভাব আৰু পৰিবেশ ৰক্ষা কৰিও অসমীয়া ভাষালৈ এনেভাবে তৰ্জমা কৰিছে যে মুলৰ সোৱাদ পঢ়ুৱৈয়ে অকণো হেৰুৱাবলগীয়া নহয়৷ এনেভাবে অনুবাদ কৰা যথাৰ্থতে কঠিন কাম৷ মই ভাবোঁ এই গল্পকেইটি তুলনামূলক সাহিত্যৰ পাঠ্যক্ৰমত অন্তর্ভুক্ত কৰিলে চুটিগল্পৰ মান মূল্যায়নতো সহায়ক হব৷ গল্পকেইটি এনে সোৱাদ লগাকৈ অসমীয়ালৈ ভাঙনি কৰি উলিওৱাৰ বাবে বৰুৱাক অভিনন্দন জনালোঁ৷

ড০ নগেন শইকীয়া

 

ৰাজেন বৰুৱা ইঞ্জিনিয়াৰিং বিষয়ৰ উচ্চ শিক্ষা সম্পন্ন কেৱল এজন কাৰিকৰী শিল্পীয়েই নহয়, তেওঁ সূক্ষ্ম চেতনা সম্পন্ন এজন জীৱন শিল্পীও৷ অতকাল সুদূৰ আমেৰিকাত কর্মজীৱন যাপন কৰা শ্ৰী বৰুৱাৰ ভাষাৰ শ্ৰীময় অতি সাৱলীল ৰূপ অনুবাদ গল্পকেইটা দেখি মই অভিভূত হৈছোঁ৷ অনুবাদ যে কেৱল ভাষাৰ ৰূপান্তৰ নহয়- মূল লেখকৰ প্ৰাণৰ অভিব্যক্তিৰ ৰূপান্তৰ হব লাগিব, সেইকথা শ্ৰীবৰুৱাৰ সুদক্ষ দৃষ্টিয়ে প্ৰমাণ কৰিছে৷ ৰাজেন বৰুৱাৰ অনুবাদ গল্পবোৰত অসমীয়া ভাষাৰ প্ৰকাশিকা শক্তিৰ এক অনুপম নিদর্শন প্ৰকাশ পাইছে৷

স্বর্গীয়া ড০ নির্মল প্ৰভা বৰদলৈ

 

আমেৰিকানিবাসী ৰাজেন বৰুৱা এজন অসমীয়া ইঞ্জিনিয়াৰ৷ অসমীয়া ভাষা আৰু সাহিত্যও সদায়েই তেওঁৰ অধ্যয়ন আৰু চর্চাৰ বিষয় হৈ আহিছে৷ ৰাজেন বৰুৱাৰ প্ৰসঙ্গটোৱে অসমৰ এসময়ৰ ইঞ্জিনিয়াৰ আৰু সাহিত্যিক হৰিপ্ৰসাদ বৰুৱাৰ কথাও আমাৰ মনলৈ আনিব পাৰে৷ শ্ৰী ৰাজেন বৰুৱা সংলাপনামৰ আলোচনীখনৰ লগতো জড়িত আছিল আৰু তেওঁ কৰা বিদেশী গল্পৰ অসমীয়া অনুবাদে ইতিমধ্যেই কিছুসংখ্যক সাহিত্যনুৰাগী অসমীয়া পাঠকৰ দৃষ্টি আৰু প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল৷ সাৱলীলতা আৰু ঘৰুৱা আবেশ তেওঁৰ অনুবাদৰ ভাষাৰ বিশেষ গুণ৷ তেওঁৰ অনুবাদত সাহিত্য ৰস আৰু অসমীয়া ভাষাৰ জীৱন ৰস উভয়েই সাধাৰণতে বর্তমান৷

ভবেন বৰুৱা

 

শ্ৰী ৰাজেন বৰুৱা

আমেৰিকানিবাসী ৰাজেন বৰুৱা এজন সাহিত্যানুৰাগী চিন্তাশীল লেখক আৰু অনুবাদক৷ অসমীয়া ভাষা, সাহিত্য অধ্যয়ন আৰু চর্চা তেখেতৰ আজীৱন বিষয় হৈ আহিছে৷ ডেৰকুৰি বিদেশী গল্পৰ উপৰিও তেখেতে শতাধিক বিদেশী কবিতাও অসমীয়ালৈ অনুবাদ কৰি পৃথিৱীৰ কবিতানাম দি প্ৰকাশ কৰিছে৷ অসমীয়া লিপি, ধ্বনিতত্ত্ব, ভাষাৰ বুৰঞ্জী আৰু অসমৰ সাংস্কৃতিক বুৰঞ্জীৰ ওপৰতো তেখেতে ইতিমধ্যে কেইবাটাও চিন্তাশীল প্ৰৱন্ধ লিখিছে আৰু প্ৰাচীন অসমৰ ইতিহাসৰ ওপৰতো নতুন অধ্যয়ন কৰি আছে৷ বৰুৱা এজন সচেতন আৰু সুচিন্তিত সমাজসেৱীও৷ আমেৰিকাত অনুষ্ঠিত উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ কল্যাণসাধী আন্তর্জাতিক অনুষ্ঠান সাতভনী অসম মিত্ৰ মঞ্চৰো (Friends of Assam and seven Sisters(FASS)) তেখেত প্ৰতিষ্ঠাতা সভাপতি৷

Reviews

There are no reviews for this book yet.

Related Books

Customers who bought this also bought ...

Next Previous